Results

Monday Ladies Christmas Competition - 10th December 2018

 

Winner : Kathy White (30)   24 pts

2nd: Cora Robinson (33)   23 pts -c/b

Best Gross: Anne Cooke 10 pts -c/b

3rd: Celia Morrissey (27) 23 pts

 

Class 1 :

1st Gabrielle Smyth (25)  22pts c/b

2nd Una Higgins (28) 22 pts

3rd Patti Kinnane (26) 21 pts

4th Anne Cullimore (26)  20 pts c/b

5th Mary Boden (23) 20 pts c/b

6th Anne Carew (25) 20 pts

7th Antoinette Toole (26) 19 pts c/b

8th Ros Linnane (17) 19 pts c/b

9th Jennifer O'Doherty (19) 19 pts c/b

10th Cepta Scannell (32) 19 pts

11th Clare Bergin (22) 18 pts c/b

12th Gretta O'Hara (22) 18 pts c/b

13th Maire Mansfield (22) 18 pts c/b

14th Michelle Emerson (21) 18 pts c/b

15th Oonagh O'Reilly (26) 18 pts

16th Deirdre Murphy (20) 17 pts c/b

17th Mary Grier (22) 17 pts c/b

18th Nives Collins (29) 17 pts

19th Maire O'Connor (19) 16 pts c/b

Class 2 :

1st Maria Butler (31)  21pts c/b

2nd Anita O'Neill (36) 21 pts c/b

3rd Anne Maher (36) 21 pts c/b

4th Maire O'Carroll (33)  21 pts c/b

5th Deirdre Jones (33) 21 pts

6th Jean Twohig (26) 19 pts c/b

7th Mary Moriarty (32) 19 pts c/b

8th Anne Clancy (33) 19 pts

9th Jacqui Tripp (28) 18 pts c/b

10th Niamh Ryan (31) 18 pts

11th Isin Kenny (34) 17 pts c/b

12th Lady Captain, Mary McDonnell (28) 17 pts c/b

13th Marie Keaveny (30) 17 pts c/b

14th Yvonne Ryan (34) 17 pts

15th Pauline Leahy (27) 16 pts c/b

16th Siobhan Ryan (26) 16 pts c/b

17th Marie Goss (26) 16 pts c/b

18th Marjorie Hannigan (31) 16 pts c/b

19th Grainne Clohessy (30) 16 pts c/b

Class 3

1st Margaret Kelly (45)  21pts

2nd Lesley Kilmurray (41) 19 pts

3rd Margaret Redford (43) 18 pts c/b

4th Patricia Browne (41)  18 pts 

5th Eileen Campbell (41) 17 pts c/b

6th Mary O'Beirne (42) 17 pts c/b

7th Barbara Lynch (38) 17 pts c/b

8th Peggy McNulty (33) 17 pts c/b

9th Brenda Fives (37) 17 pts

10th Phil Moloney  (44) 16 pts c/b

11th Marian Horgan (46) 16 pts c/b

12th Mary Moloney (34) 16 pts c/b

13th Geraldine Hynes (35) 16 pts c/b

14th Anne Marie Smyth (31) 16 pts

15th Maeve Slattery (40) 15 pts c/b

16th Frances Shields (45) 15 pts c/b

17th Kay McCloskey (45) 15 pts c/b

18th Marian Caffrey (30) 15 pts

19th Mary O'Sullivan (33) 14 pts c/b

 

Monday 26th Nov'18

Class 1 Winner: Joyce Feighery (18) 33

Gross: Ita Butler 43

Class 2 Winner: Grainne Clohessy (37) 29.5

Gross: Jean Twohig 47

Class 3 Winner: Breige Fanning (40) 33

Gross: Barbara Lynch 54 C/B

Birdies:  Mary Moriarty and Joyce Feighery 🐦

Monday 19th November 2018

Class 1 Winner: Sandra Thornton (24) 35

Gross: Ita Butler 47 C/B

Class 2 Winner: Jackie Gilroy (28) 36 C/B

Gross: Jean Twohig 48

Class 3 Winner: Rita O'Reilly (28) 39

Gross: Jean Duffy 59(C/B)

Birdies: Anne Cullimore, Carmel Keenan

Monday 12th Nov'18

Class 1 Winner: Ita Butler (11) 34.5

Gross: Anne Cooke 45

Class 2: Pauline Leahy (33) 33.5

Gross: Jean Twohig 49

Class 3: Miriam Delaney (40) 34

Gross: Anne de Lacy 59 .

Birdie:  Ros Linnane  🐦

 

Monday 5th November 2018

Class 1 Winner: Anne Cooke (20) 32

Gross: Maire Mansfield 44

Class 2 Winner: Niamh Fagan (31) 33.5

GRoss: Mary Frances Howard  47

Class 3 Winner: Catherine Nagle (38) 34

Gross: Peggy McNulty 54 C/B

 

Monday 22nd Oct'18

Class 1 Winner: Jennifer O'Doherty (24) 32

Gross: Nicky Murray 42

Class 2 Winner: Cora Ryan (31) 31.5

Gross: Jean  Twohig 47

Class 3 Winner: Mary Moloney (38) 34 C/B

Gross: Rita O'Reilly 52

Birdies: Antoinette Toole (12th hole) Rita O'Reilly (6th hole) 🐦

 

Monday 15th October 2018

Class 1 Winner: Carolyn Mc Ardle (22) 38 c/b

Gross: Joyce Feighrey 47 c/b

Class 2 Winner: Virginia Costello (30) 42 c/b

Gross: Cora Ryan 57 c/b

Class 3 Winner: Ann Roseingrave (38) 36

Gross: Jackie O'Hanrahan 54

Birdies: Patricia O'Connell Wall (3rd hole)

Monday 8th October 2018 

Class 1Winner Claire Bergin (24) 36

Gross Sandra Thornton 46

Class 2 Winner Mary Fuller (31) 35.5

Gross Sheelagh Lacy 53

Class 3 Winner Yvonne McGarry Groarke (36) 42

Birdie:  Mary Fuller (12) ; Claire Bergin (12) 

Monday 1st October 2018

Class 1 Winner Gabrielle Smith (26) 31

Class 1 Gross Carmel Keenan 45 c/b

Class 2 Winner Jean Sheehan (28) 31

Class 2 Gross Rosalind Kilduff 51

Class 3 Natalie Barrett (38) 31

Class 3 Gross Breige Fanning 54

Birdie 🐦  Jennifer O'Doherty

Monday 17th September2018

Class 1 Winner: Mary Kelly (14) 37.0

Gross: Ita Butler 44

Class 2 Winner: Barbara O'Mara (25) 36.5

Gross: Siobhan Ryan 51

Class 3 : Marian Caffrey(34) 36.0

Gross: Pat Browne 56 C/B

 

Monday 10th September 2018

Class 1 Winner:  Fiona Keenan (23) 36.5 c/b

Gross:  Carmel Keenan 46 c/b

Class 2 Winner: Helen Chambers (26) 34

Gross: Jean Twohig 48

Class 3 Winner: Jean Duffy (32) 37

Gross: Natalie Barrett 56

Birdie: Cepta Scannell 12th Hole

 

Monday 3rd September 2018

Class 1 Winner:  Margaret McCann 37.5

Gross:  Anne Carew c/b

Class 2 Winner: Jean Twohig 37

Gross: Mary Moriarity c/b

Class 3 Winner: Rita O’Reilly 38.5

Gross: Maeve Slattery 

🐦:  Helen Scully

 

Monday Captain's Prize - Monday 27th August 2018

Overall Winner:              Joanne Cosgrave           44 nett

Runner Up:                     Claire Hickey                  48 nett

Best Gross:                    Maire O'Connor              10 gross

Overall Third:                 Siobhan Ryan                 50 nett c/b 

 

Class 1 Winners:

1st       Marie Gilbride     50 nett

2nd      Kristine Lawlor    52 nett

3rd       Jean Twohig       52 nett c/b 

 

Class 2 Winners:

1st       Marie Goss           50 nett c/b

2nd      Maura Mc Kenna  51 nett c/b

3rd       Maura O'Carroll    51 nett c/b

 

Class 3 Winners:

1st       Pat Browne          50 nett

2nd      Yvonne Mc Garry Groarke  51 nett

3rd       Margaret Barry    52 nett

 

 

Monday 20th August 2018

 

Winner Class 1: Oonagh O'Reilly (26)  34

Gross: Anne Cooke 45

Winner Class 2: Sheelagh Lacy  (29)      35.5

Gross: Jackie Gilroy 50

Winner Class 3: Ger Hynes (37)  32.5

Gross: Ann Halpenny 53

Birdie: Helen Chambers (8th Hole)

 

Monday 13th Aug'18

Winner Class 1: Annette Burke (24) 33 (c/b)

Gross: Maire Mansfield 44

Winner Class 2: Anne Maher (35) 35.5

Gross: Pauline Leahy 50 (c/b)

Winner Class 3: Eileen Campbell (40) 38

Gross; Yvonne Ryan 55

Birdies: Helen Rafter (on the 9th) Mary Boden (on the 8th) Louise Duggan (on the 12th)

 

Monday 30th July 2018

Winner Class 1: Theresa Shilling (29) 34.5

Best Gross: Nicky Murray 40

Winner Class 2: Siobhan Ryan (27) 34.5 

Best Gross: Marie Keaveny 48

Winner Class 3: Margaret Redford (42) 35

Best Gross: Maureen Groarke 55

Birdie: Patricia O'Connell Wall

 

Monday 16th July 2018

Winner Class 1: Nicky Murray (9) 35.5

Gross: Maire Mansfield 47

Winner Class 2: Helen Linehan (33) 33.5

Gross: Pauline Leahy 50 c/b

 Winner Class 3: Annette Sweeney (39) 36.5

Gross: Cora Ryan 53

Birdies: Maire O'Connor & Patricia O'Leary

 

Monday 18th June 2018

Winner Class 1: Carmel Keenan C/B

Gross: Maire Mansfield

Winner Class 2: Barbara O'Mara

Gross: Helen Chambers

Winner Class 3: Breige Fanning

Gross: Margaret Kelly

Birdies: Helen Chambers

 

Monday 11th June 2018

Winner Class 1: Mary Frances Howard 

Gross: Maire Mansfield 

Winner Class 2: Marie Keaveny 

Gross: Sheelagh Lacy

Winner Class 3: Margaret Kelly

Gross: Anne Marie Smyth 

🐦 tweet: Clodagh O’Donnell  Marie Goss 

 

Monday 28th May

Winner Class 1: Joanne Cosgrave (21) 34.5

Gross: Clodagh O'Donnell 45

Winner Class 2: Pauline Leahy (29) 37.5

Gross: Kay Moran 52

Winner Class 3: Pat Browne (34) 36 pts

Gross: Natalie O'Shaughnessy 54

 

 

 

Monday 30th April

Winner Class 1: Maire Mansfield

Gross: Mary Kelly

Winner Class 2: Kay Moran

Gross: Theresa Shilling

Winner Class 3: Natalie Barrett

Gross: Oonagh O'Reilly

Birdies: Ros Linnane

 

Monday 23rd April 2018

Winner Class 1: Rosalind Kilduff

Gross: Antoinette Toole

Winner Class 2: Maria Butler

Gross: Pat Corcoran

Winner Class  3: Cora Ryan

Gross: Yvonne Ryan

Birdies:Helen Cummiskey, Claire Hickey

 

Monday 16th April - Spring Competition

Winner: Gabrielle Smith (25)  37 points

Runner -up: Anne Carew (21) 34 points

Gross: Ros Linnane (13) 20 points

3rd: Kristine Lawor (23) 33 points

 

9 Hole Competition

Winner Marie Hampson (30) 17 points

runner -up Ann Roseingrave (34) 16 points

 

Class One

1st Clodagh O'Donnell (16) 32 points

2nd Maire Mansfield (14)  28 points

3rd Emer O'Malley (14) 26 points

 

Class 2

1st Anne Cullimore (22) 32 points

2nd Clare Bergin (24) 31 points

3rd Mary Boden (20) 30 points c/b

 

Class 3

1st Mary Moriarty (27) 31 points c/b

2nd Natalie Barrett (36) 31 points

3rd Marie Goss (28) 29 points

 

Monday 9th April 2018

Winner Class 1:Deirdre Gormley 

Gross: Ros Linnane 

Winner Class 2: Jacqui Tripp

Gross: Gabrielle Smith

Winner Class 3: Catherine Nagle

Gross: O’Onagh O’Reilly

🐦 Birdies : Jacqui Tripp   Ann Nolan

 

Monday 26th Mar 18

Winner Class 1:  Anne Cooke

Gross:   Ros Linnane

Winner Class 2:  Maura Ryan

Gross :  Teresa Shilling

Winner Class 3:  Maeve Slattery

Gross: Natalie O’Shaughnessy

 

 

Monday 12th Mar'18

Winner Class 1:     Ros Linnane

Gross:                    Anne Carew

Winner Class 2:     Clare Bergin

Gross:                   Niamh Ryan

Winner Class 3:    Mary Moloney

Gross:                   Rita O'Reilly

 

Monday 26th Feb’18

SWEEP

Winner class 1  Anne Cooke

Winner class 2 Breda Collins (C/B)

Winner class 3 Anne Marie Ryan

BIRDIES 

Anne Cooke  -  EAGLE 🦅 

Ros Linnane 

 

Monday 19th Feb'18

Winner Class 1    Cepta Scannell

Gross                    Aisling Buckley

Winner Class 2     Mary Poland c/b

Gross                    Pat Corcoran c/b

Winner Class 3     Carmel Mullan

Gross                    Mary O'Sullivan c/b

 

Monday 5th Feb'18

Winner Class 1    Eimear Cowhey c/b

Gross                  Jane Conan

Winner Class 2    Maria Butler

Gross                  Gabrielle Smith c/b

Winner Class 3    Margaret Kelly

Gross                 Carmel Mullan

Monday 29th Jan'18

Winner Class 1    Mary Boden

Gross                  Maire Mansfield

Winner Class 2     Marie Keaveny

Gross                   Clare Bergin

Winner Class 3      Mary Copeland

Gross                    Ann Roesingrave

 

Monday 22nd January 2018

Winner class 1   Geraldine  Kilmurray

             Gross     Clodagh O Donnell

Winner class 2    Barbara O Mara

              Gross     Darina    Meagher

Winner  class 3    Marion  Caffrey

             Gross       Carmel Mullen

 

Monday 15th January 2018

Winner Class 1   Anne Carew

Gross                  Jane Conan

Winner Class 2   Gabrielle Smith

Gross                   Marie Goss

Winner Class 3    Carmel Mullen

Gross                    Marian Caffrey 

 

Monday 4th Dec'17

Winner Class 1             Brenda O'Sullivan

Gross                            Emer O'Malley

Winner Class 2             Gabrielle Smith

Gross                            Maura Ryan

Winner Class 3              Ann Roseingrave

Gross                             Carmel Mullen

Birdies: Emer O'Malley, Ger Hynes and Ros Linnane

 

                     Monday’s Ladies Christmas Competition Results

                             Monday 27th November 2017

                                      9 holes Stableford

Winner :              Emer O’ Malley  (19)                      21 Pts                  

Runner Up :        Jane Conan(10)                               20 Pts        

Best Gross :        Ros Linnane                                     9 Pts c/b   

Third :                  Deirdre Murphy(23)                      20 Pts

Class 1                                                  Class 2                                                  Class 3

1st   Carmel Keenan(24) 19 Pts c/b      Maura Ryan(21)  18 Pts             Phyl Kelleher(43) 19 Pts

2nd  Maire Mansfield(21) 19 Pts          Deirdre Jones(33) 17 Pts c/b      Jackie O’Hanrahan(33) 14 Pts c/b

3rd  Simone Barry(19) 18 Pts c/b         Gabrielle Smith(23) 17 Pts c/b       Mary O’ Beirne(38) 14 Pts c/b

4th  Antoinette Toole(22) 18 Pts c/b      Mary Mc Donnell(31) 19 Pts n/e    Ger Hynes(35) 18 Pts c/b n/e

5th  Mary Boden(23) 18 Pts c/b            Rosemary Ryan(28) 17 Pts c/b     Carmel Mullan(27) 18 Pts n/e

 

20th November 2017

Class 1 Anne Cooke

Gross Maire Mansfield

Class 2 Breda Collins

Gross Maura Ryan

Class 3 Carmel Mullen

Gross Ann Rosengrave

Birdies: Clodagh O' Donnell, Anne Maher, Maire Mansfield, Anne Cooke

13th Nov'17

Class 1  Gretta O'Hara - C/B

Gross    Maire Mansfield

Class 2  Maria Butler

Gross    Breda Collins

Class 3  Mary Pryce

Gross    Maureen Groarke - C/B

Birdies : Anne Cooke

6 November 2017

Class 1 Anne Carew c/b

Gross Emer Cowhey

Class 2 Maura Ryan

Gross Jean Twohig

Class 3 Peggy Mc Nulty

Gross Ger Hynes

Birdies: Anne Carew, Joanne Cosgrove, Emer Cowhey

23 October 2017

Class 1 Cathy Gavigan

Gross Gretta O' Hara

Class 2 Therese Considine

Gross Pauline Leahy

Class 3 Ann Rosengrave

Gross Jackie O' Hanrahan

Birdies; Niamh Lennon Ryan, Helen Scully, Anne Cooke

16th October 2017

Course closed.

9th October 2017

Class 1 Brenda O'Sullivan

Gross Patti Kinnane

Class 2  Gabrielle Smith

Gross Deirdre Jones C/B

Class 3 Olwyn Ryan

Gross Margaret Redford C/B

 

Birdies: Deirdre Jones, Ros Linnane, Kathleen Bigger, Annette Burke.

 

2nd October 2017

 

Class 1 Kristine Lawlor

Gross Eimear Cowhey

Class 2 Clare Bergin

Gross Mary Moriarty

Class 3 Marian Caffrey

Gross Olwyn Ryan

 

 

 18th September 2017

Class 1 Anne Cooke

Gross Jane Conan

Class 2 Marie Goss

Gross Maura Ryan

Class 3 Mary Fuller

Gross Deirdre Gleeson

 

Monday  Captain's Prize 11th September 2017

Winner: Deirdre Jones (29)                    48 nett c/b

Runner Up:  Clodagh O' Donnell (16)     48 nett

Best Gross:  Jane Conan                         58

Third:  Ann Roseingrave (34)                   49 nett c/b 

Fourth:  Helen Rafter (27)                        49 nett

 

Class 1 Winners:

1.  Aisling Foley Nolan (21)                       50 nett c/b

2. Mary Boden (20)                                    50 nett

3.  Carmel Keenan (18)                              51 nett

                               

Class 2 Winners:

1. Kay Moran (25)                                    50 nett

2.  Niamh Fagan (25)                               51 nett c/b

3.  Mary Poland (26)                                51 nett

 

Class 3 Winners:

1.  Catherine Nagle  (36)                         50 nett c/b

2.  Rita O'Reilly (31)                                 50 nett

3.  Oonagh O'Reilly (31)                           51 nett           

 

Mashie  24th July 2017

Winner Emer O'Malley

Gross Joyce Feighery

Class 1 Kathy White

Class 2 Kay Moran

Class 3 Mary Copeland

 

4th Sept'17

Class 1 Bernie Mc Carthy

Gross    Maire Mansfield

Class 2  Marie Keaveny

Gross    Mary Poland

Class 3  Phil Mc Mahon

Gross    Marian Caffrey

 

28th August 2017

Class1  Clare  Bergin

Gross    Deirdre  Murphy

Class 2  Naimh Lennon

Gross     Mary  Poland

Class 3   Jean  Duffy

Gross     Deirdre  Jones

21st August 2017

Sweep Competition  - insufficient numbers for a full competition

Winner - Clare Bergin

 

14th August 2017

Class1  Maire Mansfield

Gross   Ita  Butler

Class 2  Aisling Moore

Gross  Marjorie  Hannigan

Class 3 Phyl  Trenamen

Gross   Mary  Fuller

 

31st July 2017

Class1    Ita Butler

Gross      Ros  Linnane

Class 2    Deirdre Gormely

Gross      Aisling  Moore

Class 3    Catherine  Nagle

Gross       Yvonne  Ryan

 

17th July 2017

Class 1 Simone Barry

Gross Sandra thornton

Class 2 Barbara O'Mara C/B

Gross Mary Poland

Class 3 Deirdre Jones

Gross Mary O'Sullivan

 

19th June 2017

Class 1   Joyce Feighery

Gross     Maire Mansfield

Class 2   Cora Robinson

Gross     Maura Ryan C.B.

Class 3   Carmel Mullen

Gross     Jackie O Hanrahan C.B.

 

 

12th June 2017

Class 1   Kristine Lawlor

Gross Jane Conan

Class 2 Maire O' Carroll

Gross Jackie Weldon

Class 3 Marian Horgan

Gross Maureen Groarke

 

22nd May 2017

Class 1  Geraldine Kilmurray

Gross Ita Butler

Class 2  Pat Corcoran

Gross Maura Ryan

Class 3  Catherine Nagle

Gross Marie Goss

 

15th May 2017

Class 1  Marie Gilbride

Gross  Ros Linnane c/b

Class 2 Jean Twohig

Gross  Mary Frances Howard

Class 3  Orna Cummins

Gross   Ger Hynes

 

8th May 2017

Class 1   Ann Armstrong

Gross     Nicky Murray C.B.

Class2   Mary Poland

Gross    Jackie Weldon C.B.

Class 3   Ger  Hynes

Gross    Orna Cummins 

 

 

 

 

24th April 2017

Class 1  Rosalind Kilduff

Gross     Ita Butler

Class 2   Maura Ryan

Gross     Anita O'Neill

Class 3   Pat Browne

Gross     Miriam Delaney

 

10th April 2017

Class 1 Celia Morrissey

Gross Ita Butler

Class 2 Breda Collins

Gross Kay Moran

Class 3 Marie Goss

Gross Rita O'Reilly

 

                          Monday Ladies 15 Hole Stableford Competition
                                               3rd  April 2017

Overall Winner:                     Gabrielle Smith (28)                                         32pts  

Runner Up:                             Anne Cooke (21)                                             29pts              

Best Gross:                              Annette Burke                                               14pts

Overall Third:                         Pat Corcoran (29)                                            28pts              

Class 1 Winners :                   

1.                      Ros Linnane (13)                                            24pts c/b      

2.                      Eimear Cowhey (15)                                       24pts c/b      

3.                      Pan MacNicholas (12)                                    24pts  

Class 2 Winners :

1.                       Jean Twohig (25)                                            27pts           

2.                       Virginia Costello (26)                                      26pts c/b      

3.                       Nives Collins (20)                                           26pts c/b     

Class 3 Winners :

1.                      Marie Hampson (28)                                       27pts             

2.                      Yvonne McGarry Groarke (35)                         25pts             

3.                       Carmel Mullan (33)                                        24pts c/b    

Winner 9 Hole Competition :  Fidelma Nichol (35)                     14pts c/b

 

27th March 2017

Class 1 Patricia O' Leary

Gross Emer O' Malley

Class 2 Jackie Gilroy

Gross Marie Keaveney

Class 3 Marie Goss

Gross Oonagh O' Reilly

 

20th March 2017

Class 1   Brenda O Sullivan

Gross      Ita Butler

Class 2    Gabrielle Smith

Gross       Jean Twhoig

Class 3     Jackie O Hanrahan

Gross      Deirdre Jones

 

13th March 2017

Class1  Aisling Foley Nolan

Gross    Joyce Feighery

Class 2  Maura Ryan

Gross    Gabrielle Smith

Class 3   Anne De Lacy

Gross      Marie Corley

 

6th March 2017

Class 1 Eimear Cowhey

Gross Ita Butler

Class 2 Barbara O'Mara

Gross Niamh Ryan

C;ass 3 Catherine Nagle

Gross Carmel Mullen

 

27th February 2017

Class  1  Marie Gilbride

Gross     Anne Gibney

Class 2   Siobhan Ryan

Gross     Gabrielle Smith

Class 3  Phil Cummins

Gross    Peggy Mc Nulty

 

20th February 2017

Class 1 Kristine Lawlor

Gross Ros Linnane

Class 2 Marie Keaveny

Gross Mary Sherry

Class 3 Pat Browne

Gross Marian Caffrey

Search

Search - Use spaces to separate your keywords
© 2018 Elm Park Golf & Sports Club
  • Nutley House, Nutley Lane Donnybrook, Dublin 4, Ireland 
  • Phone: +353 1 2693438
  • Fax: +353 1 2694505
  • Email: office@elmpark.ie